Niepozorne przyczyny zmęczenia…
Wychodzisz z domu zmęczona? Wracasz jeszcze bardziej? Próbujesz się zrelaksować, ale nic nie pomaga? Odczuwasz doskwierający brak energii, zniechęcenie, a nawet znudzenie? Obawiasz się depresji lub zrzucasz winę na jesienną słotę? Przyczyna Twoich problemów może być banalna, jednak jej wpływ na jakość życia całkiem poważny…
Sen odgrywa w ludzkim życiu bardzo ważną rolę. Gdy udajemy się na nocny spoczynek Nasz organizm rozpoczyna proces regeneracji. Jednak w czasie snu odpoczywa nie tylko ciało – regeneruje się wówczas także umysł. Jest to czas szczególnie cenny z punktu widzenia ludzkiego mózgu, ponieważ w jego trakcie dochodzi zarówno do fizycznej odbudowy tego narządu, jak i „konserwacji” niefizycznej, którą moglibyśmy przyrównać do aktualizacji oprogramowania – następuje wówczas proces utrwalania informacji, porządkowania tych zdobytych w ciągu dnia oraz przypisywania im odpowiednich „kategorii”, zależnie od tego jak zostaną zaklasyfikowane przez Nasz „komputer”.
Ze względu na powyższe niedobór snu w dłuższej perspektywie ma destrukcyjny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednak nie tylko niedobór snu może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego ciała. Duża liczba krótkich drzemek, częste przebudzenia, czy też spanie w niewłaściwej pozycji mogą doprowadzić do sytuacji, w której wstając będziemy bardziej zmęczeni niż przed położeniem się do łózka. Wszystko bowiem sprowadza się do głębokości snu – im dłużej nikt, ani nic nie zakłóca naszego spoczynku, tym większa szansa na rozpoczęcie kolejnego dnia w pełni sił. Dlatego prócz przeznaczania odpowiedniej ilości czasu na sen należy też zadbać o jego właściwą jakość. W jaki sposób?
W miarę możliwości starajmy się wietrzyć pomieszczenie w którym zamierzamy spać, przynajmniej pół godziny przed położeniem się do łóżka. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, a osiedle na którym mieszkamy nie należy do najgłośniejszych warto też rozważyć pozostawienie uchylonego okna przez całą noc, szczególnie jeżeli mieszkamy w pobliżu terenów zielonych – nieustanny dopływ świeżego powietrza zawsze działa korzystnie. Przed spaniem warto również poświęcić chwilę na przygotowanie samego łóżka – poprawienie poduszki, czy wygładzenie prześcieradła również poprawi jakość Naszego wypoczynku. Zaniechanie tych z pozoru błahych czynności może utrudnić zaśnięcie lub doprowadzić do wybudzenia. Jeżeli mamy problemy ze spaniem warto sięgnąć po naturalne preparaty wspomagające spokojny sen, w tym przede wszystkim melisę i chmiel. Natomiast w przypadku, gdy okno sypialni znajduje się od strony nasłonecznionej dobrym pomysłem jest też częściowe zaciągnięcie rolet – dzięki temu naszego spoczynku nie zakłócą padające na twarz promienie słoneczne.