Znak Spadochronowy

Znak Spadochronowy

Odzież patriotyczna cieszy się niesłabnącą popularnością. Od kilku, a nawet kilkunastu lat zauważyć możemy wzrost zainteresowania tego typu ubraniami. Co ciekawe, po odzież patriotyczną nie sięgają wyłącznie osoby młode. Po rozwiązania ze starannie dobranym motywem sięgają również dorośli, a czasami nawet seniorzy. Co wyjątkowego kryje w sobie odzież patriotyczna? Jakie motywy, znaki i symbole, a także wydarzenia historyczne zasługują na uwagę, a jakich unikać? Co oznaczają poszczególne symbole i czy noszenie ich na bluzce nie jest profanacją?

Debata na temat symboliki pojawiającej się na odzieży patriotycznej trwa już dłuższy czas. Historycy, politycy, producenci, patrioci – wszyscy zastanawiają się, co wypada nam nosić, a co nie. Niemal w każdym sklepie z odzieżą patriotyczną znajdziemy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnorodnych motywów. Co ciekawe, nie każda symbolika związana jest z patriotyzmem. Sporo z dominujących na polskim rynku motywów ma negatywny wydźwięk. Osoby, które decydują się nabyć odzież patriotyczną zmuszone są dokładnie przeanalizować motyw przewodni danego ubrania.

Przyjrzyjmy się z bliska tzn. Znakowi Spadochronowemu. Co to jest, skąd się wziął i jak wygląda? Odzież patriotyczna z motywem Znaku Spadochronowego cieszy się bardzo dużą popularnością – zwłaszcza wśród mężczyzn. Spadający do walki orzeł trzymający wieniec ze znakiem Polski Walczącej bez wątpienia robi wrażenie. Motyw ten znajdziemy głównie na koszulkach oraz kurtkach. Czasami pojawia się również na bluzach, a także wszelkiego rodzaju akcesoriach. Możemy znaleźć także przypominki ze Znakiem Spadochronowym.

Znak Spadochronowy został wykonany przez Mariana Walentynowicza w 1941 roku. Nazwisko te bez wątpienia nie jest nam obce. Tym, którzy jeszcze go nie skojarzyli przypominamy, iż Walentynowicz to znany rysownik, autor kultowego komiksu o przygodach Koziołka Matołka. Znak Spadochronowy stworzony został na polecenie samego generała Władysława Sikorskiego. Spadający do walki orzeł to symbol zaczerpnięty z okładki książki Ziemia gromadzi prochy Józefa Kisielewskiego. Nadmienić należy, iż również stworzonej przez Walentynowicza.

Sam generał Sikorski mówił: „Chcemy, by orły naszych sztandarów zwycięsko spadały na wroga, zanim spoczną na swej oswobodzonej ziemi”. Znak Spadochronowy był dozwolony tylko dla żołnierzy, którzy brali udział w bojowej akcji spadochronowej. W 1944 roku do orła dołączył wieniec laurowy. W 1954 roku natomiast – z inicjatywy polskich kombatantów – znak przekształcono, dodając doń kotwicę Polski Walczącej. Całość stała się symbolem cichociemnych. Na świecie istnieje wyłącznie 316 oryginalnych oznak.