Ubiór a polowanie

Ubiór a polowanie

Przygotowując się do polowania szczególnie dużo – być może najwięcej – uwagi poświęcasz należytemu przygotowaniu broni. Kalibracja lunety oraz dokładne wyczyszczenie i zabezpieczenie mechanizmów broni są czynnikami absolutnie niezbędnymi do odniesienia sukcesu na polowaniu – sprzęt którym dysponujesz musi być niezawodny i gotowy do zadziałania gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Z tego powodu nie wyruszysz do lasu z przypadkową, pożyczoną od kogoś strzelbą, ani nie zdecydujesz się na zainwestowanie w tani odpowiednik lub zakup z niepewnego źródła – to całkowicie zrozumiałe i zupełnie naturalne. Pytanie, czy skoro jesteś na tyle świadomy znaczenia jakości sprzętu tyle samo czasu poświęcasz dobraniu odpowiedniego uniformu na polowanie? Nie? Szkoda, bo odzież myśliwska odpowiedniej jakości ma nie mniejsze znaczenie niż właściwa konserwacja uzbrojenia, czy dobór amunicji.

W czasie polowania ubiór jest często wystawiony na działanie wielu niekorzystnych czynników – starając się podejść zwierzynę jesteśmy zmuszeni do przemieszczania się w otoczeniu nietrudno o rozdarcie, czy zmoczenie ubioru. Bezpośrednie wystawienie ciała na oddziaływanie warunków atmosferycznych nie należy do przyjemności, szczególnie w okresie wczesnej wiosny lub późnej jesieni… Trudno się skupić będąc przemoczonym lub zziębniętym. Komfort obniża również zbierający się pod ubraniem pot, jeżeli okaże się, że ubiór którym dysponujemy nie przepuszcza powietrza, a my jesteśmy zmuszeni do wielogodzinnego oczekiwania w jednej pozycji. W sytuacjach ekstremalnych odzież myśliwska nie może też w żaden sposób krępować ruchów – ma to wpływ nie tylko na wygodę, ale często także na bezpieczeństwo.

Dlatego, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, powinieneś bardzo poważnie zastanowić się nad zainwestowaniem w profesjonalną odzież myśliwską. Różnicę odczujesz już w trakcie pierwszego polowania.