Pozytywne efekty zarządzania produkcją – automatyzacja procesów produkcyjnych.
Szybki rozwój technologiczny i przemysłowy miał istotny wpływ na wzrost konkurencyjności, prowadząc do konieczności poświęcenia większej uwagi jakości produkowanych przedmiotów. Dostrzeżenie tej kwestii zmusiło przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań umożliwiających obniżanie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów jakościowych – w innym przypadku produkcja mogłaby się stać nieopłacalna. Jednym z najbardziej interesujących rozwiązań okazało się być wdrożenie nowoczesnych systemów zarządzania produkcją. Za ich sprawą, w związku z automatyzacją wielu procesów do tej pory wykonywanych przez ludzi, możliwe stało się ograniczenie pracy człowieka w miejscach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych.
Automatyzowanie czynności związanych z produkcją stale zyskuje na popularności. Szczególnie interesujące jest to, że kroki mające na celu redukowanie udziału człowieka w niektórych procesach produkcyjnych przestały być domeną wyłącznie dużych firm, a coraz częściej rozwiązania tego typu implementują nawet relatywnie niewielkie firmy – to najlepszy dowód na skalę upowszechniania się automatyzacji działań wytwórczych. Za sprawą niezwykłej podatności na modyfikacje, czy wręcz pewnej „modułowości”, jaką odznaczają się systemy zarządzania produkcją nie ma potrzeby wprowadzania ich w obrębie całej firmy – w razie potrzeby można je wdrożyć jedynie w obrębie części procesów, czy nawet pojedynczym procesie, zyskując w ten sposób możliwość dostosowania pożądanego efektu idealnie do potrzeb i oczekiwań. Czytaj więcej: Program do zarządzania produkcją
Wymiana pracowników na maszyny wskazana jest nie tylko tam, gdzie występują warunki szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla organizmu człowieka – biorąc pod uwagę fakt, że maszyny nie ulegają zmęczeniu, nawet przy wykonywaniu wyjątkowo nużących czynności, warto rozważyć ich użycie także przy wykonywaniu najprostszych, powtarzalnych – a zatem z punktu widzenia człowieka na ogół uciążliwych – zadań, jak również tych wymagających zachowania wysokiej precyzji i szybkości działania. Korzyści płynące z takie posunięcia odczują pracownicy i właściciele firmy.